12 fontos kérdés, hogy te is közelebb kerülj az ‘Ikigai’-odhoz

2024. máj. 2.

Gondolkodtál már azon, hogy mi az életed valódi értelme? Hogy mi is lehetne a te valódi hivatásod? Hogy mi az a munka, amiben valóban örömödet lelheted és igazán kiteljesedhetsz? Ha igen, akkor valójában az Ikigaion gondolkodtál! 

“A létezés értelme”. Ez az Ikigai a japánok meglátása szerint. A nyugati kultúra (és a business coaching) előszeretettel használja ezt a modellt az igazi karrier felfedezésére, az Ikigai azonban többről szól, mint a munkáról. Olyan hivatást jelöl, amely örömöt, beteljesülést, elégedettséget hoz a mindennapjainkba. 

Félre ne érts, ez nem azt jelenti persze, hogy csak olyan dologgal foglalkozol, ami csupa szirup meg cukormáz! Nem. Az azonban, amiért cselekszel, tevékenykedsz, az ok, a mag, az az a hivatástudat, amelyre a fenti jellemzők ráillenek. 

Az Ikigait megtalálni és megvalósítani csak kevesünknek sikerül 100%-ban (sokunk talán az anyagi kereset réznél vérzik el), ezzel azonban nincs is gond. Közel állhat az Ikigahoz egy beteljesedést adó hobbi vagy önkéntes tevékenység is. 

S hogy miért mutat túl az Ikigai a hivatáson? 

Mert aki valódi képességeinek, érdeklődésének és értékrendszerének megfelelően él és cselekszik (és akár még megélhetést is tud biztosítani belőle), az megtapasztalhatja, hogy milyen az, amikor valóban van értelme és célja az életének. Az ebből fakadó öröm és elégedettség pedig átgyűrűzik az élet már területeire is: a párkapcsolatára, az egyéb emberi kapcsolataiba, az önismeretébe, a világról és benne az önmaga helyzetéről alkotott képére. Mindenre. 

Ahogy írtam, a valódi középpontba, az Ikigaiba való kerülés sok, kitartó és kiegyensúlyozott (önismereti) munkát igényel, a megvalósulás pedig nem mindenkinek adatik meg. Érdemes azonban dolgozni érte, hiszen már az odavezető út is rengeteget javíthat az életünkről alkotott képünkön. 

Pszichológusként persze kiválóan lehet facilitálni az Ikigaihoz vezető utat olyan kérdésekkel, amelyek értékes felismeréseket, összefüggéseket mutathatnak meg az ügyfélnek az egyes területek kapcsán. Mindemellett van egy olyan - elhanyagolt - szempont is, amellyel ritkán találkozom az Ikigai kapcsán, pedig szerintem nagyon is értékes segítségeket rejthet: a gyermekkori énünk. Saját tapasztalatból mondhatom, hogy a gyerekkori vágyaink, érdeklődésünk és kedves időtöltéseink egyáltalán nincsenek messze a felnőtt életünk örömet és beteljesülést okozó cselekedeteitől. 

Hogy közelebb kerülj az Ikigaiodhoz, a különböző halmazokhoz kapcsolódóan érdemes - többek között - az alábbi kérdéseket megválaszolnod magadnak: 

  1. ‘Amit szeretsz’:

    • Mikor kerültél utoljára flow-ba? 

    • Mi az, amit akkor is szívesen tennél / teszel, ha nem fizetnek érte? 

    • Mi az, amiről akár órákig, a legnagyobb szenvedéllyel tudsz beszélni?

  1. ‘Amiben jó vagy’:

    • Miben kérik az emberek gyakran a segítségedet? 

    • Mely’ teljesítményedre vagy a legbüszkébb? 

    • Milyen készségek, képességek jönnek könnyen, természetesen a számodra?

  2. ‘Amire szüksége van a világnak’:

    • Véleményed szerint mik a mai társadalom legnagyobb kihívásai? 

    • Milyen témákban, ‘jó ügyekben’ érzed magadat különösen szenvedélyesnek? 

    • Mit nyújthatsz, amire másoknak szüksége lehet?

  3. ‘Amiért megfizetnek’:

    • Milyen olyan munka(kör) érdekel, amire nagy lehet a kereslet? 

    • Van olyan szenvedélyed, hobbid, ami esetleg már hoz (/hozhat) némi pénzt? 

    • Hogyan lehet ezt hosszútávú megélhetéssé formálni?


Ha úgy érzed, hogy a téma kibontásában több kérdésre, segítségre, ötletelésre van szükséged, keress meg bizalommal!