5+1 tipp, amire MINDENKÉPP figyelj, amikor coachot, vagy egyéb mentálhigiénés szakembert választasz!

2024. máj. 2.

Azt gondolom, hogy abban hogy hogyan lehet megtalálni a megfelelő coachot, mindenkinek megvannak az egyéni preferenciái: simán csak szimpi az illető, esetleg a tiédhez hasonló életutat járt be, vagy csak a Mancika ajánlotta, mert neki bevált.

Van azonban egy-két olyan pont, amely segíthet tisztábban látnod az illető személyiségén túl a szakmaiságát is:

  1. A jó coach profi: tisztában van a coaching etikai alapelveivel és folyamatosan alkalmazza is azokat. Partnerségben van veled, nem ítélkezik, nem tereli magára a figyelmet, pontosan tájékoztat minden lépésről és időben jelenik meg a találkozón. Ezeket az apró mozzanatokat könnyen leszűrheted a 0. alkalomból és az előtte-utána történő írásos kommunikációból.

  2. A jó coach NEM kelt benned rossz érzést. Még akkor sem, amikor éppen mélyül a téma. Olyan lágy, megértő és megtartó környezetet teremt (akár online is!) amelyben nem érzed kényelmetlennek azt, hogy megnyílj. Ameddig ez nincs meg, csak kerülgetitek a kását, de nem haladtok előre. (...és az senkinek sem jó.)

  3. A jó coach alázattal van a szakmája iránt: képzi magát, tisztelettel beszél a szakmájáról és az azt képviselő kollégáiról, és megfelelő nyíltsággal és kritikával tekint a saját munkájára, teljesítményére. (Magyarul: nincs elszállva magától és pocskondiázza nyíltan a többieket.)

  4. A jó coach őszinte, de tisztelettudó kommunikációt alkalmaz a coaching előtt-alatt-után. Minden téren, írásban és szóban egyaránt!

  5. A jó coach tartja a titoktartást... (!!!!!!!!!!) Ezt ugye nem is kell részleteznem? 

+1 ...és végül a kedvencem: a jó coach DOLGOZIK MAGÁN. Önismeretbe, szupervízióba jár. Tudja magáról, hogy gyarló ember ő maga is, de éppen ezért ismeri a saját határait, nehéz témáit. Felismeri, ha bevonódik, és kellő TUDATOSSÁGGAL rendelkezik ahhoz, hogy az ilyen szitukat a helyén kezelje.


Természetesen a feljebb felsorolt pontok között van, ami erősen szubjektív. Lehet például valaki jó coach attól, hogy köztetek valamiért nincs meg a kémia. Ezért nagyon fontos, hogy élj nyugodtan a felfedező hívások adta lehetőséggel: nyugodtan beszélj akár több szakemberrel is, mielőtt elköteleződsz egyikük mellett. 

Ne aggódj, a jó coach nem veszi személyes sértésnek, ha végül mégsem vele vágsz bele a folyamatba, hanem hálás azért, amiért te tudatos ügyfélként a megérzéseidre és benyomásaidra hallgatsz.
(Az erős szubjektivitás miatt azonban ezeket kérlek ne kezeld egyetemes tényként!) 

S hogy milyen is egy felfedező hívás, vagy nulladik alkalom? 
Foglalj be egyet az oldalamon, hogy megtapasztalhasd!