Mi (NEM) a coaching?
2024. ápr. 25.
Gyakran találkozom a ‘coaching’ szóval más, olyan szolgáltatások szinonimájaként, amely nem fedik a valóságot. Sokszor hallok olyanról is, hogy valaki tanácsért, iránymutatásként keres(ne) fel egy coachot, azonban ez a megközelítés sem igazán helyénvaló.
Hogy megértsük, hogy mi is az a coaching, először tekintsük meg, hogy mi NEM!
1. A coaching nem tréning.
A coaching folyamat alatt általában nem az új képességek elsajátításán van a hangsúly, hanem az adottak sikeres alkalmazásán!
2. A coaching nem mentorálás.
A coach nem szolgál tapasztaltabb vagy rutinosabb szerepmodellként! (Tudatosan legalábbis biztosan nem!)
3. A coaching nem tanácsadás (sajna).
A coach nem ad tanácsot, ellenben az ügyféllel partnerségben segít felfedezni és számba venni a lehetséges alternatívákat.
4. A coaching nem terépia!
A coaching nem a traumák felidézésére, megértésére, átdolgozására irányul.
(Ne aggódj, egy rutinos coach felismeri, ha terápiára van szükséged, és akár segíthet az adekvát segítség felkutatásában is.)
Oké, de akkor mi a coaching?
A coachingot általában ezzel a képpel szoktam magyarázni: képzeld el, hogy egy labirintusban járunk mi ketten, kézenfogva, egy zseblámpával a kezünkben. Együtt haladunk és döntjük el, hogy mikor melyik irányba kanyarodunk, mikor melyik sarokba világítunk be a lámpával azért, hogy elérjük az előtte közösen kitűzött célt.
A coaching nem más hát, mint egy olyan segítő beszélgetés, amely alatt hol segítő feladatokkal, hol segítő kérdésekkel én, mint coach szeretnélek téged előbbre juttatni a saját gondolataid, érzéseid, megéléseid labirintusában. Nem adok tanácsot (“szerintem erre kellene menned!”) és nem mutatok példát (nem szaladok előre a zseblámpával), ellenben segítek neked pontosítani a célt, felhívom a figyelmedet bizonyos összefüggésekre, és támogatlak abban, hogy felfedezd a már benned rejlő erőforrásokat, amelyek a kitűzött cél eléréséhez szükségesek.
Nem a “levegőbe” beszélünk, hiszen a pontosan megfogalmazott cél ott lebeg mindkettőnk előtt, közösen, bármikor ellenőrizni tudjuk, hogy mennyit haladtunk felé. Ez adja a coaching biztonságát és ez a mi kimondott, közösen megalkotott paktumunk, melyhez mindketten kell, hogy tartsuk magunkat.
Kipróbálnád a coachingot, vagy kérdésed van? Foglalj velem egy ingyenes felfedező beszélgetést az oldalamon!